Windows Sırları–Tek tuşla ses kaydı yapmak ve saklamak

Bazen bir toplantıya acilen girmiş olursunuz ve ilk 5 dakika olan biteni anlamaya çalışırsınız. Bu sürede de anlatılanları kaçırırsınız. Bu, büyük bir amfide anlatılan ders için de geçerlidir çoğu zaman. Bilgisayarınızın ses kayt özelliğini kullanarak elbette buna bir çözüm bulabilirsiniz ancak uygulamayı aç ve kayda başla derken zaman kaybedebilirsiniz. Dahası, birebir bir toplantıda ses kaydı yapmaya başladığınızda bu çok hoş karşılanmayabilir. Hayatının büyük bir kısmı toplantılarda geçen bendeniz bu soruna bir çare bulmak için kolları sıvadı. Sonunda şöyle bir çözüm geliştirdi…

Komut satırından bir ses kaydı emri yollasam

Bu emri yollarken dosya ismini o anki tarih olarak belirlesem

Süre olarak da istediğim değeri girsem. Örneğin sadece 1 dakika için kayıt yapmasını istesem.

Sonra tüm bu komutları bir vbs dosyası (visual basic script) ile sessiz modda çağıracak şekilde yapılandırsam

Bu vbs’ye tıklamak zorunda kalmamak için bir kısayol yaratsam

Son olarak bu kısayol dosyasının shortcut key bölümüne bir tuş kombinasyonu girsem

Tüm bunları yaparsam ne mi olur? Gelin bakalım…

Önce bir Powershell scripti yazdım. Burada o anki tarih ve saati çekerek biraz formatını düzenledim. Sonra kayıt yaptıktan sonra kaydedilecek dosyanın ismini bu tarih-saat olarak belirledim. Süre olarak da 5 saniye kayıt yapmak istediğimi belirttim. Siz bu süreyi ve diğer parametreleri değiştirebilirsiniz.

Bu dosyayı rec.ps1 olarak kaydettim.

Sonra bu ps1 dosyasını sessiz sedasız çalıştırabilmek için aşağıdaki vbs dosyasını oluşturdum.

Artık bu rec.vbs dosyasına çift tıkladığımda aşağıdaki dosya belirtilen yolda oluşmuş oluyor.

Bu dosya 5 saniye içinde konuştuklarımı da kaydetti elbete!

Bunu bir aşama daha ileri götürmek istersem masaüstüne bir kısayol oluşturabilirim. Bu kısayolun özelliklerindeki ShortCut Key kısmına Ctrl+Shift+R giriyorum. Hatta Change icon bölümünden uygun bir simge seçin ve kısayol ismini de benim yaptığım gibi notepad olarak değiştirin.

Bu sayede herhangi bir zamanda herhangi bir pencerede Ctrl+Shift+R tuşlarına basarsam ekranda hiçbirşey görünmeyecek ama 5 saniye boyunca konuştuklarım kaydedilecek ve d:\sil\ yolu altında saklanacak.

İyi toplantılar J

BakiOnur