Windows 8.1 Update 1

Windows 8.1’den sonra beklenen güncelleştirme paketi Update 1 geçtiğimiz günlerde son kullanıcılara açıldı ve Windows Update sitesinden indirilebilir duruma geldi. Windows 8 ile birlikte bildiğimiz gibi Microsoft, sürüm geçişlerinde farklı bir yol izledi ve artık 8.1, 8.2 vb.. gibi major güncelleştirme paketleri yayınlamaya başladı. Eskiden alıştığımız yöntemin aksine Windows 8’den sonra Windows 8.1’e sahip olduk. Bunu, eskiden alıştığımız servis paketleri gibi (Service Pack) yorumlayabilirsiniz. Bu sebeple tıpkı servis paketlerinde olduğu gibi şimdilik sonunun nereye uzayacağını bilemiyoruz. Windows 9’dan önce kaç adet 8.1, 8.2, 8.3 gibi büyük güncelleştirmeye sahip olacağız bekleyip görelim.

Peki Windows 8.1 Update 1 içerisinde ne gibi yenilikler var? Hadi gelin sıcağı sıcağına Update 1’in 8 çarpıcı özelliğine bir bakalım…

1)Start Ekranı’nda Güç Seçenekleri ve Arama butonları

Evet Windows 8 hayatımıza birçok yenilik kattı ve eskiden bilinen tüm ezberleri bozdurdu. Elbette bir süre sonra gelen geri bildirimlerle eski deneyimlerin bir kısımını hayatımıza yeniden kazandırdı. İşte bunlardan bir tanesi de bilgisayarımızı yeniden başlatmak /kapatmak gibi işlemleri Start ekranından yapabiliyor olmamız. Arama için de yine Seacrh butonu eklenmiş. Gerçi Start ekranında arama yapmak için ekstra birşey yapmanıza gerek yok ama başlangıç seviye kullanıcılar için bu bir sorun olabilir diye düşünülmüş olacak ki bu buton da eklenmiş.

2)Metro UI içerisinde ekran seçenekleri (Kapat, simge durumuna küçült vs.)

Metro görünümü özellikle dokunmatik deneyimini yaşayabileceğiniz cihazlarda son derece büyük bir kolaylık. Ancak hala eski stil fare ve klavye kullanıyorsanız, gözünüz yine eski tip pencereleri arıyor şüphesiz. Bunu değerlendirerek bu özellikleri yeniden bize sunmuş Microsoft. Artık bir Windows 8 Metro uygulaması açıkken de fareniz ile ekranın en yukarısına geldiğinizde orada pencere seçenekleri beliriyor ve uygulamayı kapatmak ya da minimize etmek daha rahat mümkün olabiliyor.

3)Metro UI ve Taskbar Kardeşliği

Artık Metro görünümlü Start ekranındayken bile farenizi en aşağıya sürüklediğinizde Taskbar’i (Görev Çubuğu) görüntüleyebiliyorsunuz. Bu özellik de yine eski kullanıcı deneyimlerinden vazgeçmek istemeyenler için hoş bir yenilik.

4)Taskbar üzerinde Windows 8 Uygulamaları

Windows 8’i kullanım olarak 2’ye ayırmak doğru olur aslında. Birincisi masaüstü ve taskbar ile geleneksel yöntemle kullanım. Diğeri de Metro arayüzü ve Windows 8 Apps (Uygulamalar) ile birlikte kullanım. Metro arayüzü ile çalışırken masaüstü görünümüne geçtiğinizde artık Metro style uygulamalarınızı da masaüstü uygulamalarınız gibi Taskbar üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Normalde Alt+Tab ile geleneksel Windows uygulamaları, Windows+Tab ile ise Metro uygulamaları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Bu yeni özellik sayesinde fareniz ile tüm uygulamalarınızı Taskbar üzerinden control edebilirsiniz.

5)Yeni yüklenen uygulamaların Start ekranında gösterilmesi

Yeni bir uygulama yüklediğinizde artık Windows 8.1 size bunu start ekranının altında görüntüleyecektir. Her yüklenen uygulama start ekranına Pin’lenmediği (iğneleme) için simge kirliliğinin de önüne geçilebiliyor. Dilediğiniz uygulamayı Start ekranına ya da Taskbar’a Pin’leyebilirsiniz.

6)Windows Store Metro Uygulaması Otomatik olarak Taskbar Üzerinde

Windows Store her geçen gün büyümeye devam ediyor. Microsoft’un göz bebeği Windows 8 ve sonrası için Store büyük önem taşıyor. Start ekranından ulaşılabilen Store (Mağaza) artık Taskbar üzerinde de yer alıyor ve hızlıca erişilebilmesi için hazır bir şekilde bizi bekliyor :)

7)Geleneksel Sağ Tuş Menüsü

Söylediğim gibi eski gelenseksel yöntemleri seven biriyseniz Update 1 sizi fazlasıyla mutlu edecektir. İşte bunlardan bir tanesi daha… Artık Start ekranında bir simgeye sağ tıkladığınızda metro stili menu yerine alıştığımız sağ tuş menüsü karşımıza çıkıyor. Bence oldukça iyi olmuş böyle. :)

8)Start ekranı üzerinde daha fazla uygulama simgesi

Start ekranındayken Charm Bar aracılığıyla ayarlar kısmına girdiğinizde “Tiles” bölümünde göreceğiniz değişikliği siz farketmeden ben söyleyim istedim :) Artık “Tiles” bölümünde “Show more apps in Apps view” seçeneğine sahibiz. Tüm uygulamaları görüntüledğimiz ekrana artık daha fazla uygulama simgesi sığdırabiliyoruz. Start ekranındaki simgelerden bahsetmiyoruz, aman karıştırmayın. ;)

Bir bakışta Windows 8.1 Update 1’in 8 özelliğine göz attık. Yeni ve detaylı özelliklerle yeniden görüşmek üzere.

Teşekkürler,

BakiOnur