Windows 8.1 Slide To Shutdown Özelliği

Windows 8; masaüstü, dizüstü, ve tablet bilgisayarlar için tasarlanmış bir işletim sistemi olduğu için tüm cihazlarda farklı bir deneyim yaşatabiliyor. Akıllı telefonlarda da Windows 8’in yaygınmlaşması ile her alanda hayatımıza giren bir işletimi sistemi oldu diyebilirim. Özellikle dokunmatik deneyimini kullanıcılarla buluşturan Windows 8, içinde barındırdığı yeni özellikler ile tablet deneyimini çok yukarılara taşıyor. Şimdi gelin Windows 8 içerisinde belki de bir çoğunuzun bilmediği minik bir özelliğe bakalım.. Slide-To-Shut-Down. Evet, bu özellikle Windows 8 yüklü tablet bilgisayarınızı kapatmak (Turn off) için artık sadece parmak hareketleriniz yetecek.. Nasıl mı? İşte böyle!

Öncelikle c:WindowsSystem32 altına gizlenmiş olan SlidetoShutDown32.exe dosyasını bulup Start’a iğeneleyelim (Pin)

Artık Start ekranında bu dosyayı tıkladığımızda karşımıza bir sürüme ekran (slider) geliyor. Ekranı parmağınız ya da fareniz ile aşağıda sürüklediğinizde bilgisayarınızı kapatabiliyorsunuz. Böylece özellikle dokunmatik özelliği olan tablet bilgisayarlarda klavye kısayollarını ya da fareyi kullanmaya gerek kalmadan sadece dokunuşlarınızla bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Evet SlidetoShutdown simgesine tıklıyorum ve aşağıdaki gib bir slider beni karşılıyor. Aşağıya doğru sürüklüyorum ve güle güle J

Teşekkürler,

BakiOnur