Windows 8.1 Integrated Search

Windows 8.1 Integrated Search Özelliği

Windows 8.1 ile gelen yeni nesil arama özelliği sayesinde hem yerel bilgisayarda, hem ağ paylaşımlarında, hem Microsoft Store üzerinde, hem de internet üzerinde aynı anda arama yapabilmek mümkün. Bing entegrasyonu ile geliştirilmiş bu yeni arama özelliği sayesinde hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşmak mümkün.

 

Başlangıç ekranındayken anahtar kelimemizi direct yazarak otomatik aramayı başlatabiliriz. Aramak istediğimiz kelimeleri yazdığımız anda Windows Search otomatik olarak bu anahtar kelimeleri baz alarak yerel bilgisayarda, paylaşımlarda ve internet üzerinde yaptığı arama sonuçlarını hızlıca görüntüleyecektir.

 

Arama ayarları nasıl yapılır?

Yukarıdaki yolu izleyerek arama ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bu noktadan sonra aşağıdaki özellikleri kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Şimdi bunlara bir göz atalım.

İlk ayar olan arama deneyimi (Search Experience) bölümünde Bing arama motoru tarafından döndürülen sonuçların hangi kriterlere göre sonuç döndüreceğini belirleyebiliyoruz. Burada fiziksel lokasyonuma ve daha önce yapmış olduğum arama kriterlerine göre sonuçların görüntülenmesini sağlayabiliyoruz. İstenirse bu özellik tamamen devre dışı bırakılabiliyor.

Bir diğer ayar olan güvenli arama (Safe Search) kısmında ise yetişkinlere özel içerik, görüntü ya da yazıların sonuç olarak görüntülenmemesi sağlanabiliyor.

Son ayarda ise sınırlı v eek ücret gerektirebilecek bağlantılar için (3G, Edge vs.) arama davranışını belirleyebiliyoruz.

 

Tüm bu ayarları Windows Powershell içerisinden yapmak isterseniz şu cmdlet’I kullanabilirsiniz.

Ayar değişikliği yapmak için ise; (örneğin internet üzerinde aramayı engellemek için)

Set-WindowsSearchSetting cmdlet’I hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-help Set-WindowsSearchSetting –full

 

Teşekkürler,

BakiOnur

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *