Windows 10’da Bash’i aktif hale getirmek

Windows 10 içinde Bash!

Kulağa ilginç geliyor değil mi? Kesinlikle!

Linux içinde bulunan Bash Shell komut satırı sisteminin Windows 10 içinde ne işi var diyebilirsiniz? Artık Microsoft’un da globalleşme konusunu ne denli dikkate aldığını söylemeye gerek yok.

Bash’i önce aktif hale getirip sonra kullanmak gerekiyor. Bunun için Windows Fatures içinden “Windows Subsystem for Linux” özelliğinin etkinleştirilerek bilgisayarınıı “Restart” etmeniz gerekiyor.

 

Restart sonrasında Windows komut satırından “bash” yazmanız ile Bash installation ekranı görüntülenecektir.

Y tuşuyla onay veriyorum ve kurulum kısa bir süre içinde tamamlanıyor. Son olarak sisteme erişim için kullanılacak kullanıcı adı ve parolayı belirlemem gerekiyor.

Onu da tanımlandığımda artık her şey hazır.

“Tamam da bunu nasıl kullanacağız” diyenler aşağıdaki linke göz atabilirler.

http://www.tldp.org/LDP/Bash-Beginners-Guide/html/

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']