Windows Powershell ve Veri Ayıklama

Biraz ortaya karışık Windows özellikleriyle başlayalım. Neden mi? Çünkü çoğu zaman bir script yazarken çok ufak ihtiyaçlarınız olur ve işin içinden çıkamazsınız. Saatler geçer ve siz daha ilk satırdasınızdır çünkü kafaya taktığınız o küçük bilgiye ulaşamamışsınızdır.

Sizi gayet iyi anlıyorum. Bunun için her makalemde araya yararlı küçük bilgiler sıkıştırmaya özen gösteriyorum. O halde gelin başlayalım.

Powershell ile 1’den 100 kadar sayıları bir çırpıda bir değişkenin içinde toplamak istiyorum. Sonra da bu sayıları tek tek çağırarak üzerinde işlem yapmak istiyorum. Nasıl yaparım?

Çok kolay

Gördüğünüz gibi Powershell’in hazır fonksiyon ve özellikleri sayesinde aslında bir çok şey hazır durumda. Siz sadece bunları iyi bir ahenk ile birleştirip script haline getireceksiniz. Peki devam edelim.

10 gün sonrasını nasıl bir değişken içine yazdırabilirim?

Bir değişken içindeki harflerin sayısını nasıl bulabilirim?

A harfinin rakamsal karşılığını (char) nasıl bulabilirim

Powershell ekranının arka plan rengini nasıl değiştirebilirim?

Komut satırından Powershell scripti çapırmak istesem ne yapmam lazım?

 

Tamam biraz yararlı bilgiden sonra konumuza geri dönebiliriz.

Tüm uygulama geliştirme dillerinde olduğu gibi Powershell’de de veri ayıklama oldukça önemlidir. Farklı veri tiplerğine nasıl davranmanız gerektiğini iyi bilmek zaman kazandırır.

Az cümle çok örnek prensibiyle devam edelim.

Şimdi burada $servisler isminde bir değişkenimiz oldu ve içinde de tüm servisler var.

Bunu biraz kuracalayalım bakalım.

Bunları siz de deneyin.

Bu boyle uzar gider. Uzun ayıklama işlemlerini göz önünde bulundurarak mutlaka değişken kullanın. Daha sonra sadece bu değişkeni çağırarak ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Mesela;

Tarihlerle biraz oynadım ve bir suru degiskenim oldu. Şimdi bunları da birleştirerek bir dosya yolu yapacagim. Oyle yaz bazen bir dosyayı o anki tarih ve saat ile kadetmek isteyebilirsiniz.

Vee sonuç

Bir get-date komutundan neler türettik değil mi? İşte bu yüzden very ayıklama çok önemlidir.

Sorular için bakionur@bakionur.com

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']