Powershell’de isminizi rakamlarla yazmanın yolları

Olur ya dövme yaptırmaya karar verirsiniz ve ilginç bir şeyler arıyorsunuzdur. Sevdiğinizin ismini sadece sizin bildiğiniz bir şekilde saklamak istiyorsunuzdur. Bu gibi sebeplerin dışında çok masumane bir şekilde sadece bir yazıyı Binary’ye dönüştürmek, Hex’e dönüştürmek ya da 10’luk sisteme dönüştürmek de isteyebilirsiniz.

Hangi sebeple olursa olsun aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Metni 10’luk sayıya dönüştürmek

Yukarıdaki örnekte bakionurokutucu metninin her bir karakterinin rakamsal karşılığı olan değer ekrana yazdırılır. Çıktısı şu şekilde olur:

Metni 2’lik sayıya (Binary) dönüştürmek

Burada ise önce bir array oluşturup, 10’luk sisteme dönüşmüş metin kümesinin her bir öğesi için 2’lik sayı sistemine dönüştürme sağlayıp array içerisine yazdırıyoruz.

Çıktısı da şöyle olur:

Sorular icin bakionur@bakionur.com

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']