Powershell’de bir dosyanın bir bölümünü Import etmek

Bazen büyük dosyaları çağırdığımızda Powershell’in bunları işlemesi biraz zaman alabilir.

Özellikle onbinlerce satır bilgiye sahip dosyalarda bunu daha net gözlemleyebilirsiniz. Genellikle Log dosyalarında sürekli büyüyen dosya boyutu, alternative bir çözüm ihtiyacını ortaya koyuyor ki burada önemli bir opsiyonumuz var.

Örnek olarak ;

ile dosya.csv içindeki verileri olduğu gibi Import edebilirsiniz. Ancak örneğin bu dosyanın son 100 satırını almak bir çok durumda bizim işimizi görebiliyor. Öyle ya log dosyaları vb. Dosyalarda sizin sadece eklenen kısımları görmeniz yeterli olabiliyor. Ya da login olaylarını kaydeden bir log dosyası çağırıyorsanız ve size sadece son 5 logon bilgisi yetiyorsa yine bu durumda full dosyayı çağırmanıza gerek olmayacaktır. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz?

Böyle mi?

HAYIR. Neden? Çünkü yukarıdaki komut yine bütün dosyayı Import eder ancak size son 5 satırı ayrı bir işlem olarak çeker ve size görüntüler. Yani dosyanın full olarak çekilmesinin ve işlenmesinin önüne geçmez.

Peki bizim ilacımız nedir?

Sorular icin bakionur@bakionur.com

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']