Powershell ile -Computer- Komutları – Part 1

Powershell’in, ek bir modül yüklemeden neler yapabileceğini görebilmek için get-command komutunu kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu, size varolan komutları listeleyecek ve bu sayede siz aslında Powershell ile neleri yapabileceğinizi görmüş oılacaksınız. Bu ipucu; sizin istediğiniz komutu öğrenerek uygulayabilmenizi sağlayacaktır.

İçinde sadece Computer geçen cmdlet’leri listelediğimde aşağıdaki gibi bir liste çıkıyor karşıma.

Şimdi bunlara bakalım…

Bilgisayarın ismini değiştirmek için;

Bilgisayarı yeniden başlatmak için (bunu uzak bilgisayarı yeniden başlatmak için de kullanabilirsiniz);

Local bilgisayarı yeniden başlatmak istiyorsanız ComputerName parametresini kullanmanıza gerek yok. Fakat buradaki önemli nokta, local bilgisayarı yeniden başlatırken wait ve delay parametreleri desteklenmiyor. Force paremetresi restart’a zorlamak için kullanılırken, Confirm parametresi ise ek bir onay gerekmediğine işaret ediyor.

Locak ya da uzak bir bilgisayarı yeniden başlatmak için de aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Yine local bilgisayar için ComputerName parametresine ihtiyacınız olmadığını hatırlatayım.

Bir bilgisayarı bir workgroup’a dahil etmek için;

Bir bilgisayarı Domain ortamına dahil etmek (Domain Join) için;

Bir bilgisayarı Domain ortamından çıkartmak için;

Local bilgisayarın Domain Controller ile iletişim kurarken kullanığı parolayı sıfırlamak için aşağıdaki komut kullanılır. Ek olarak Credential parametresi kullanılabilir.

Domain ortamındaki bilgisayarların Domain Controller iletişimlerinin test edilmesi için aşağıdaki komut kullanılır. Olası bir sorunu onarmak için -Repair parametresi kullanılır.

Sorular icin bakionur@bakionur.com

 

 

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']