Windows Powershell 5.0 ile Gelen 7 Güzel Özellik

Powershell gün geçtikçe gelişiyor ve yepyeni güzel özelliklere sahip oluyor.


En son versiyon olan Powershell 5.0 ile gelen özelliklerden bazılarına değinelim.

 1. Get-ChildItem için -Depth parametresi sayesinde yah ep ya hiç derdinden kurtuluyorsunuz. Get-ChildItem -Recure parametresi ile bir dosya yolunun altındaki tüm klasörlerde işlem yapmasını sağlayabiliyorduk. Ancak bazen bu çok uzun sürebiliyordu. Depth parametresi ile hangi derinliğe inebileceğinize karar verebiliyorsunuz. 


 


 

 1. Get-Member için Force parametresi ile gizli durumda bulunan property, method vs. öğelere erişebilirsiniz.


  

 1. Artık oturumlar arası dosya kopyalamak mümkün. Bir Session içindeyken başka bir Session’a dosya kopyalamak için -ToSession parametresi artık kullanılabilir.


 

 1. Artık çıktılarınızı Hex olarak da alabileceksiniz. Nasıl mı? Şöyle:


 1. Clip.exe’nin Powershell’cesi. Son derece kolay kullanımlı 

 1. Out-file -nonewline parametresi ile dosyaya veri yazdırırken otomatik boş satır ekleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. 

 1. Syntax Coloring özelliği ile artık script yasmak çok daha anlaşılır ve zevkli. Daha önce Powershell ISE (Integrated Scripting Environment) sahip olduğumuz bu özellik artık Powershell konsolu içinde de kullanılabilir durumda.

  Bir örnek:


  Sorular için bakionur@bakionur.com


 

  

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Technorati
 • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']