Powershell ile Çöp Kutusu (Recycle Bin) Yönetimi

Powershell ile çöp tenekenizi boşaltabilirsiniz. Evet bu son derece basit. Siz asıl daha fazlasına hazır olun.

Neyse öncelikle şu normal çöp tenekesi boşaltma işlemini aradan çıkartalım.


Buraya kadar her şey normal. Powershell ile çöp tenekesine müdahale edebiliyor olmam güzel. Ancak küçük ama kullanışlı bir özelliği daha var bu komutun.

Mesela; son günlerde binlerce dosyayı çöp tenekesine yolladınız.Bu yolladıklarınızın içinde sistem dosyalarının da olmasından korkuyorsunuz. Bildiğiniz tek şey sistem dosyalarınızın C: sürücüsünde olduğu. Neyse ki bu bilgi bile bizim için yeterli, kaygılanmanıza gerek yok.

Gelin örneğimize bakalım. Aşağıdaki çöp tenekesinde 2 dosya var. Bunlardan bir tanesi silinmeden önce C: sürücündeydi. Diğeri de ise silinmeden önce D: sürücüsündeydi. Ben bu 2 dosyayı da sildim ve şimdi artık ikisi de çöp tenekesinde.


Şimdi Powershell’den Clear-RecycleBin komutunu -DriveLetter parametresi ile birlikte kullanıyorum.


Vee sonuç!


Sorular için bakionur@bakionur.com

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']