Powershell ile Office 365 Yönetimi – Part 2

Part 1’de Powershell ile Office 365’e nasıl bağlantı kurulacağı üzerinde durmuştuk. Şimdi artık en çok kullanılan 10 komutu tanıyalım.

Office 365 Organizasyonunuz içindeki şirket bilgilerini görüntülemek için kullanılır.

Office 365 üzerinde konumlandırdığım ve Office 365 tarafındasn yönetilen domain’leri listeler.

Bu komut ile Organizasyondaki Lisans durumunu anlık olarak görebilirsiniz. Örnek olarak ENTERPRISEPACK=E3, ENTERPRISEPREMIUM=E5 anlamına geliyor.

Bu komut Office 365’deki tüm kullanıcıları listeler .

Bu komut Office 365’deki tüm grupları listeler.

Bu komut ile Office 365’deki kullanıcıların Parola politikalarını görüntüleyebilirsiniz. Benim örneğimde parolalar 250 günde bir eskiyecek ve 30 gün öncesinde de kullanıcıya bildirim yapılacaktır. Set-MsolPasswordPolicy komutu ile düzenlenebilir.

Office 365’in varsayılan olarak getirdiği roller listeler. Bu roller sayesinde kullanıcıların yetkilerini ve Office 365 organizasyonu yönetimindeki yerlerini belirleyebilirsiniz. Bu yetki ve görevler şirketinizdeki yetkiler değil Office 365 portalının yönetimini ifade eder.

Herhangi bir kullanıcının yukarıda listelenmiş rollerden hangisine sahip olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Yeni bir kullanıcı oluşturmak için bu komutu kullanabilirsiniz. Özellikle Lisans ataması yapmadım. Bir sonraki komutta onu da göreceğiz. Unutmadan; bir kullanıya lisans ataması yapmazsanız, o kullanıcı Office 365 içerisindeki özellikleri kullanamayacaktır.

Bu komutlarla da varolan bir kullanıcıya lisans ataması / değişikliği yapabilirsiniz. Evet bir solukta en çok kullanılan Office 365 Powershell komutlarına göz attık. Sonraki yazılarda daha spesifik görevlerin nasıl yapılandırıldığını inceleyeceğiz. Sorular için bakionur@bakionur.com

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']