Powershell ile Custom Object Oluşturmak

Bazen Powershell’in sunduğu default çıktılar tam anlamıyla sizin istediğiniz çıktılar olmayabilir. Bu durumda Powershell’in çıktılarını özelleştirmeniz gerekebilir. Buna bir örnek vermek gerekirse; Diyelim, Get-Process komutunu kullanıyoruz ve bu komutun çıktıları bizim için yeterli değil.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi Get-Process komutunun çıktılarından oluşan ve çeşitli değerler içeren bir tablo bulunuyor. Bu tablonun öğelerinin yanı sıra örneğin PM (Physical Memory) ve VM’nin (Virtual Memory) toplamını da ayrı bir sütunda görmek istiyorsam bunun için Custom bir Obje oluşturmak bir alternative çözüm. Bunu sadece bir tablo görünümü için değil daha sonra kullanabileceğim bir veri olarak da istiyorum. Bunu nasıl başarabiliriz görelim.

Gördüğünüz gibi TotalMemory sütununu biz “uydurduk”. Bunu; yeni bir obje oluşturup bu objenin “Property”lerini özelleştirerek yaptık. PM ve VM zaten Powershell tarafından bana sunulmuştu. Ben de bu 2 değerin toplamını TotalMemory olarak ayrı bir “Property” haline getirdim. Oluşturduğum bu Property’leri tıpkı Powershell’in kendi cmdlet’lerinin elemanlarına bakarken yaptığım gibi Get-Member komutu ile de görebilirim.

Sorular icin bakionur@bakionur.com

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']