Windows 10 – Hoşgeldin Yeni Start Menü

Windows 10’un bomba etkisi yaratan özelliği hiç şüphesiz Start Menü’nün geri gelmesi oldu. 1 Ekim itibariyle duyrulan Windows 10 teknik ön izleme sürümünde ilk göze çarpan özellik olan start menu, Windows 8 ile gelen start ekranı özelliğini de destekliyor. Bu sayede kullanıcılar isterlese start ekranını da kullanabiliyorlar. Alıştığımız Start Menü’den fazlasını sunan Windows 10, start menü içerisinde “tile” görünümü de destekliyor. Yani neredeyse yarı start menü yarı start ekranı gibi çalışıyor. Tüm ekraın kaplamadığı için de daha kullanışlı. Uzun yıllar start menü ile çalışmış kullanıcıları son derece mutlu edecek bir özellik bu!

Yeni Start Menü’de sağ tarafta canlı uygulama görünümleri (live tiles) yer alıyor. Sol tarafta ise tüm uygulamları görebilmek mümkün.

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']