Windows 10 Sırları –Registry menüsünde gizli bir ayrıntı

Windows 10 önizleme sürümü sürekli güncelleniyor. Her yeni gelen güncelleştirme ile de çok farklı iyileştirmeler, düzenlemeler ve köklü değişiklikler görebiliyoruz. Şu an build 10049 ile çalışıyoruz ama neredeyse her ay yepyeni bir Build hayatımıza giriyor. 2015 yaz aylarında final sürümü ile son kullanıcıların karşısında olacak olan Windows 10’un Build 10049 versiyonunda küçük ama kullanışlı bir detay bulunuyor. Benim gibi Registry’yi sık kullananlar bunun farkına hemen varacaktır.

Özellikle Registry içinde bazen bir anahtarı bulmak için çaba harcarsınız. Düşünseniz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM altında bir anahtar arıyorsunuz. Epey de derinlere inmişsiniz. Bir de bakmışsınız ki aradığınız anahtar HKEY_LOCAL_MACHINE içinde değil de HKEY_CURRENT_USER içinde. Hoppalaaa! Şimdi çık yukarı aynı derinliğe bir de HKEY_CURRENT_USER üzerinden in. Evet registry kullananlar bunun ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirler. Windows 10 Build 10049 ile gelen bu minik özellik sayesinde aynı isme sahip olan anahtarlar üzerinde sağ tuşa bastığınızda, açılan menüde “Go to” seçeneği bulunuyor. Örneğin HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM altında işlem yapıyorsanız ve işlem yaptığınız anahtar HKEY_CURRENT_USER altında da varolan bir anahtar ise sağ tuş yaptığınızda “Go to” seçeneğini görebilirsiniz. Eğer çalışmakta olduğunuz anahtarın aynısından (aynı isimden) HKEY_CURRENT_USER içinde ya da HKEY_LOCAL_MACHINE içinde yoksa o zaman menüde bu özelliği göremezsiniz.

Yukarıdaki örnekte HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM altında çalışıyorken sağ tuş yaptığımda Go to HKEY_CURRENT_USER seçeneği geldi. Neden? Çünkü HKEY_CURRENT_USER altında da SYSTEM anahtarı var. Böylece hızlıca istediğiniz doğru anahtara ulaşabiliyorusunuz.

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']