Windows 10 Sırları –Registry menüsünde gizli bir ayrıntı

Windows 10 önizleme sürümü sürekli güncelleniyor. Her yeni gelen güncelleştirme ile de çok farklı iyileştirmeler, düzenlemeler ve köklü değişiklikler görebiliyoruz. Şu an build 10049 ile çalışıyoruz ama neredeyse her ay yepyeni bir Build hayatımıza giriyor. 2015 yaz aylarında final sürümü ile son kullanıcıların karşısında olacak olan Windows 10′un Build 10049 versiyonunda küçük ama kullanışlı bir detay bulunuyor. Benim gibi Registry’yi sık kullananlar bunun farkına hemen varacaktır.

Özellikle Registry içinde bazen bir anahtarı bulmak için çaba harcarsınız. Düşünseniz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM altında bir anahtar arıyorsunuz. Epey de derinlere inmişsiniz. Bir de bakmışsınız ki aradığınız anahtar HKEY_LOCAL_MACHINE içinde değil de HKEY_CURRENT_USER içinde. Hoppalaaa! Şimdi çık yukarı aynı derinliğe bir de HKEY_CURRENT_USER üzerinden in. Evet registry kullananlar bunun ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirler. Windows 10 Build 10049 ile gelen bu minik özellik sayesinde aynı isme sahip olan anahtarlar üzerinde sağ tuşa bastığınızda, açılan menüde “Go to” seçeneği bulunuyor. Örneğin HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM altında işlem yapıyorsanız ve işlem yaptığınız anahtar HKEY_CURRENT_USER altında da varolan bir anahtar ise sağ tuş yaptığınızda “Go to” seçeneğini görebilirsiniz. Eğer çalışmakta olduğunuz anahtarın aynısından (aynı isimden) HKEY_CURRENT_USER içinde ya da HKEY_LOCAL_MACHINE içinde yoksa o zaman menüde bu özelliği göremezsiniz.

Yukarıdaki örnekte HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM altında çalışıyorken sağ tuş yaptığımda Go to HKEY_CURRENT_USER seçeneği geldi. Neden? Çünkü HKEY_CURRENT_USER altında da SYSTEM anahtarı var. Böylece hızlıca istediğiniz doğru anahtara ulaşabiliyorusunuz.

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Baki Onur OKUTUCU was born in Istanbul , TURKEY in 1981. After graduating from high school, he trained himself to become an IT Specialist in areas related to Information Systems. He got a bachelor degree in Finance. Following this, he decided to continue his education in the area which had always interested him. With this in mind, he decided that the US was the place that would best afford his expectations, and proceeded to study English language in Boston, USA. After this, He has graduated from Computer Engineering in Grad School at Okan University. In the mean time he completed the MCSE certification exams and attained all of the related certificates. He has played a remarkable role in Information Technologies during his 15 years of experience. As a 10-year MCT, Onur, who has been a key player for BilgeAdam (Turkey’s most prestigious IT academy) for over 10 years, has significantly contributed to the emerging awareness of Microsoft Technologies in Turkey. He has written over 300 technical articles published on sistemuzmani.com, bakionur.com, towershell.com, mshowto.org and yazgelistir.com. He has also written the first Windows Server 2008 book published, has presented Microsoft technologies in over 50 universities and has been an active member of the IT platforms. He has been working for BilgeAdam as Unit Manager of Telecommunication Accounts Department Nowadays, He is currently focused on Windows 10 and the other Microsoft technologies

Windows 10