Windows 10 Sırları – Storage Sense (Updated)

Windows’unuzu yüklediniz. Herşey harika gidiyor. Ara ara birşeyler yüklediniz, sildiniz bir daha yüklediniz derken 1 ay sonra bir de baktınız “yer yok” uyarısı. Hoppala diyerek “hangi klasörümün boyutu ne kadar?” araştırmasına girdiniz. Biliyorum çünkü bu benim de başıma defalarca gelmiştir. Bu tür durumlarda Disk Birleştirme (Defragment) ya da Disk Cleanup programlarından faydalandığınızı biliyorum. Yine de hangi tür dosyalarınızın ya da ne tip programların bilgisayarınızı işgal ettiğini detaylı bir rapor halinde görme şansımız yoktu. Bir Windows 10 yeniliğinden bahsettiğim çok belli oldu biliyorum ama bu özelliği de anlatmadan geçmeyeceğim.

Windows 10 ayarları altından erişebileceğiniz Storage Sense özelliği sayesinde bilgisayarımızda ya da dışarıdan bağladığımız disklerimizde bulunan dosyaların özelliklerini, çeşitli kriterlere göre dağılımını görebilir, dilerseniz kolayca temizlik yapabilirsiniz.

Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi This PC bölümünde doluluk oranımızı görebiliyoruz. Eğer bu bölümün üzerine tıklarsanız detayları görebileceğiniz başka bir ekrana geçeceksiniz.

This PC üzerine tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir detay ekranı sizi karşılar. Burada sistem dosyalarınızı, oyun ve diğer uygulamalarınızı, One drive doluluk durumunuzu ve hatta Temporary Files and Recycle Bin klasörünün boyutunu öğrenebilirsiniz.

 

Özellikle Temporary Files and Recycle Bin bölümü sayesinde bilgisayarımda gereksiz yere yer kaplayan içerikleri buradan görebilirim. Sildiğim ancak çöp tenekesinde halen duran dosyaları ve Internet Explorer’in belleğinde duran tonlarca imaj vs. dosyasını burada tek tıklamayla silebilir biraz hafifleyebilirim. Aşağıdaki örnekte olacağı gibi 12,6 GB hafifleme şansım var J

Kolay gelsin,

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']