Windows 10 – Yüzüklerin Efendisi – Technical Preview Rings

Windows 10 Technical Preview o kadar hızlı gelişiyor ki neredeyse her gün yeni bir taş daha koyuyorlar üzerine. Microsoft, Windows 10 ile birlikte neredeyse herkesin geridönüşünü değerlendirmeye alıyor. Yeni bir Build çıktığında –ki minör olanlar her gün çıkıyor- önce seçilmiş küçük bir grup ile paylaşılıyor. Bu gruba canary (kanarya grubu) deniyor. Yazılım Test jargonunda “canary” grubu ilk testi yapan grup oluyor. Bu grubun çoğu zaman test yaptıklarından haberi bile olmuyor. Böylece kullanıcıların karşılabileceği sorunlar daha hızlı tespit edilebiliyor ve daha büyük gruplara yayılmadan hızlıca geri döndürülerek sorun / sorunlar düzeltilebiliyor. Bu durptan sonra İşletim Sistemi grubu sazı devralıyor ve onlar da ilgili testleri yapmaya başlıyorlar. Teknik bir ekip olan İşletim Sistemi Grubu’ndan sonra sırada Microsoft çalışanları var. Onlar da bir süre bu yeni Build’i kullandıktan sonra eğer milyonlarca insanın bu yeni Build’i kullanmasında sakınca görmüyorlarsa bu sürüm ilgili son kullanıcılarla paylaşılıyor.

Neden ilgili son kullanıcılar dedim? Çünkü Windows 10 kullanıcıları kendi içinde ikiye ayrılıyor. Siz de Windows 10’u deneyenlerden biriyseniz bu 2 gruptan bir tanesi çerisindesiniz. Peki bu gruplar neler bu farkları ne?

Fast Ring & Slow Ring

Microsoft, yaptığı güncelleştirmeleri 2 farklı grupta değerlendiriyor. Daha stabil olan güncelleştirmeler ve tamamlanmış ancak henüz stabil olduğu garanti edilmeyen güncelleştirmeler. Bunlardan daha stabil olduğu düşünülen güncelleştirmeler “slow rings” grubundan yer alan kullanıcılara gönderiliyor. Diğer kullanıcı grubu olan “Fast Ring” grubu ise Microsoft tarafından yeni bir Build çıktığında ve içerideki testleri yapıldığında doğrudan fast ring grubundaki kullanıcılar ile buluşturuluyor. Slow Ring’de yer alan kullanıcılar Fast Ring’deki kullanıcıların deneyimlerinin ardından oluşan olası düzenlemeleri de içeren en güncel ve stabil sürüme sahip olaibliyorlar. Peki biz hangi grupta yer aldığımızı nereden bileceğiz? Kolay. Windows 10 ayarlarından Update bölümüne girdiğinizde sağ tarafta Preview Builds bölümünden ilgili değişikliği yapabilirsiniz.

Yüzük genelde bayanların ilgisini çeker biliyorum ama bu sefer herkes bir Ring peşinde J

O halde siz de Ring’inizi bir an önce seçin.

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']