Windows 10 Upgrade için yapılması gerekenler

Windows 10 Technical Preview versiyonunu kullanmak için ya doğrudan kurulum dosyalarını indirmek ve kendiniz kurulum aşamalarını izleyerek kurulum yapmalısınız ya da Windows Update seçeneğinden faydalanmalısınız. Doğrudan kurulumu seçeeği ve detaylarına daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazımda Windows Update kullanarak nasıl Windows 10’a terfi edebileceğinizi anlatıyor olacağım.

Windows Insider Program

Öncelikle Windows Insider Programına kaydolarak Windows 10’u deneyeceklerden biri olduğunuzu deklare etmelisiniz. Bunun için aşağıdaki adresten kayıt yaptırmanız gerekiyor.

https://insider.windows.com/

Bundan sonraki aşamada uygun işletim sistemi ve dil seçeneğine sahip olup olmadığınız önem kazanıyor. Şmdi bakalım hangi işletim sistei versiyonları ve hangi dil seçenekleri Windws 10’a terfi etmek için gerekli…

  • Windows 7 Service Pack 1
  • Windows 8.1 Update 1

Tamam diyelim yukarıdaki işletim sistemlerinden birini kullanıyorsunuz. Bu yeterli mi? Hayır, bir de kullanış olduğunuz işletim sistemi dili önem arz ediyor elbette. Hangi diller Windows 10’a yükseltmen yapabilmeniz için uygun durumda? Dil listesi de şu şekilde:

Arabic (Saudi Arabia)

Chinese (Traditional, Taiwan)

Chinese (Simplified),

Czech (Czech Republic),

Dutch (Netherlands),

English (United Kingdom),

English (United States),

Finnish (Finland),

French (France),

German (Germany),

Italian (Italy),

Japanese (Japan),

Korean (Korea),

Polish (Poland),

Portuguese (Brazil),

Russian (Russia),

Spanish (Spain),

Swedish (Sweden),

Thai (Thailand),

Turkish (Turkey)

 

Dil seçeneği kısmında da tamam isek bu durumda aşağıdaki linkten indireceğiniz Windows 10 yükleme hazırlayıcısını çalıştırmanız gerekiyor.

http://web.esd.microsoft.com/W9TPE/0ABA00DD20413FB6425A0D45222C562B/E/PrepareWin81ForWindowsTechnicalPreview.exe

Bu uygulama sayesinde işletim sisteminizi Windows 10’u Windows Update üzerinden indirmeye ve yüklemeye hazır hale getirebilirsiniz. Bu uygulama aslında bilgisayarınızda aşağdaki işlemleri uygular.

Registry üzerinden aşağıdaki anahtar oluşturulur.

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\WindowsTechnicalPreview

Bu anahtar altına “Signup” isminda bir 32-bit DWORD değeri oluşturulur ve değer olarak “924EADEB-2472-490D-9203-5D0A1FD5CC73” atanır.

Bu uygulamayı çalıştırdığınızda aşağıdaki bilgi ekranıyla karşılaşırsınız.

Bu uygulamayı birden fazla çalıştırırsanız aşağıdaki hatayı alırsınız ki bu son derece normaldir. Zira gerekli ayarlamalar zaten yapılmıştır uyarısı alırsınız.

Sonrasında Windows 8.1 Update 1 yüklü işletim sisteminiz ilk güncelleştirmede eğer uygun bir Windows Technical Preview işletim sistemi yükseltmesi bulursa bunu sizinle paylaşacaktır. Böylece kolayca Windows 10’a yükseltme yapabilirsiniz.

Artık siz de Windows Update üzeriden hızlı ve zahmetsiz bir şekilde Windows 10 Technical Oreview versiyonuna terfi edebilirsiniz.

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']