Windows 10 Sırları-Home sekmesini temizlemek

Windows 10′la birlikte gelen Home sekmesi sayesinde en çok kullandığınız klasörleri, en son kullanılan dosya ve programları görebilmek mümkün. Bu yönüyle son derece kullanışlı bir yenilik diyebilirim. E tabi mutlaka özel hayat denen bir gerçek var! Home sekmesi çok kolay ve çabuk erişilebilen bir yerde olduğu için gün içinde sık sık bu pencereyi açma durumunda kalabilirsiniz. Gerek şirket dosyaları gerekse kişisel dosyalarınızdan en son kullandıklarınızın sürekli göz önünde olmasını istemeyenler için bu Home sekmesini biraz sadeleştirmek gerekebilir. Bunun için yapmamız gereken son derece basit.

Yukarıdaki gibi bir görünüm istemeyenler için Taskbar Özelliklerine girerek Start Menü bölümünde yer alan Store and display opened items in Start menu and the taskbar seçeneğini temizlemek yeterli olacaktır. Buradaki ayarın açıklaması çok net olmadığı için Home sekmesindeki görünüme etki edebileceği anlaşılamayabilir. Çünkü Start menü ve Taskbar ayarı gibi görünüyor ilk etapta. Bunun için paylaşmak istedim.

Ayarı yaptıktan sonra daha sade bir görünüme kavuşabilirsiniz. Gizlilik çok önemli malum!

BakiOnur

 

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Baki Onur OKUTUCU was born in Istanbul , TURKEY in 1981. After graduating from high school, he trained himself to become an IT Specialist in areas related to Information Systems. He got a bachelor degree in Finance. Following this, he decided to continue his education in the area which had always interested him. With this in mind, he decided that the US was the place that would best afford his expectations, and proceeded to study English language in Boston, USA. After this, He has graduated from Computer Engineering in Grad School at Okan University. In the mean time he completed the MCSE certification exams and attained all of the related certificates. He has played a remarkable role in Information Technologies during his 15 years of experience. As a 10-year MCT, Onur, who has been a key player for BilgeAdam (Turkey’s most prestigious IT academy) for over 10 years, has significantly contributed to the emerging awareness of Microsoft Technologies in Turkey. He has written over 300 technical articles published on sistemuzmani.com, bakionur.com, towershell.com, mshowto.org and yazgelistir.com. He has also written the first Windows Server 2008 book published, has presented Microsoft technologies in over 50 universities and has been an active member of the IT platforms. He has been working for BilgeAdam as Unit Manager of Telecommunication Accounts Department Nowadays, He is currently focused on Windows 10 and the other Microsoft technologies

Windows 10