Windows 8.1 Update 1’de Start Ekranı’na Hibernation Özelliği Kazandırmak

Windows 8’de Hibernation özelliğini aktif etmenin birden fazla yolu var elbette. Öncelikle Hibernation ne demek merak edenler için aşağıdaki link faydalı olacaktır. Özetle; Hibernation, bilgisayarınızı kapatırken bellekte bulunan (RAM) tüm verileri hard disk içerisinde bir dosyada saklayan ve bilgisayarınızı açtığınızda pencerelerinizi ve uygulamalarınızı bıraktığınız gibi bulabilmenize imkan tanıyan özelliktir. Sleep ile arasındaki temel fark, Hibernation ile tüm sistem elektriği kesilerek bilgisayarınız “Shut Down” edilir.

Sleep ve Hibernation Özellikleri için tıklayınız

Windows 8’de Pil simgesine sağ tıklayarak Power Options (Güç Seçenekleri) bölümüne giriyoruz.

Şimdi sol menüden Choose “What the power buttons do” seçeneği ile Power butonunun özelliklerine giriyoruz.

Son olarak gelen ekranda “Change settings that are currently unavailable” seçeneğini tıklayarak Hibernation gibi güç seçeneklerini aktif hale getiriyoruz.

Artık Hibernation’u aktif hale getirebiliriz.

Bu ayarları uyguladıktan sonra Start Ekranı’nda Power butonuna tıkladığınızda Hibernation seçeneğini görebileceksiniz.

Bu arada Hibernation özelliği aktif hale geldiğinde C: sürücünüz altında yaklaşık 13 GB boyutunda hiberfil.sys isimli dosya oluşur. Yani Hibernation her ne kadar bilgisayarınızı kapatırken bellekte bulunan (RAM) tüm verileri saklayabilse de bilgisayarınızdan epey bir alan çalmayı da başarabiliyor.

Bunu da unutmamak gerekiyor.

Hibernation özelliğini Command Prompt içerisinden de enable / disable edebilirsiniz.

Bunun için Run As Administrator ile açılmış Command Prompt içinde şunları kullanabilirsiniz.

Powercfg –H ON (Hibernation açmak için)

Powercfg –H OFF (Hibernation kapamak için)

Teşekkürler,

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']