All about Cloud & Powershell

Windows 8’de Kablosuz Ağları Yönetmek

Windows 8 ile birlikte eskiden yapmaya alışık olduğumuz yöntemler biraz biraz değişmeye başladı. Bu değişim çoğu zaman hayatımıza kolaylık getirse de bazen kilitlenip kalabiliyoruz. Daha önceki sürümlerde çok basit olan ufak tefek şeyler bile bazen alternatifi olmadığı zaman kullanıcıları zorlayabiliyor. Windows 8’de olmayan ama daha önceki sürümlerde kullandığımız kullanışlı özelliklerin Windows 8’de nasıl yapıldığına değineceğiz. Şimdi bunlardan bir tanesi geliyor!

Aşağıdaki resimde kablosuz ağlarımızı yönettiğimiz ekranımız var.

Bir çoğumuz bu bölümü sıklıkla kullanmıştır. Windows 8’de bu yönetim ekranı yok. Dolayısıyla kablosuz ağları merkezi olarak nasıl yönetebiliriz konusuna değinelim istedim. Son derece basit ayrıca…

Windows+R ile gelen Çalıştır ekranına CMD yazarak komut satırı uygulamasına gelelim. Komut satırına şu komutu yazarak tüm kablosuz ağlarımızı listeleyelim. Bu liste, daha önce girdiğiniz kablosuz ağları listeler.

Netsh wlan show profiles

Bu listedeki ağlara “otomatik olarak bağlan” seçeneği ile bağlanmışım. Bu sebeple ağlara ait detaylar da saklanmış durumda. Bu listeden istediğim bir tanesi ile ilgili detaylı bilgiyi almak için (parola dahil!!!)

netsh wlan show profiles name=USTANETWORK key=clear

Key Content yazan kısım ilgili kablosuz ağa ait olan parolayı gösterir.

Yukarıdaki listedeki herhangi bir kablosuz ağa ait bilgileri silmek ve o ağa hiç bağlanmamış gibi olmak için aşağıdaki komutu yazabilirsiniz.

netsh wlan delete profile name=[profil ismi]

Eğer birden fazla kanlosuz ağ bağdaştırıcınız varsa (kablosuz ağ için kullanılan usb dongle vs.) o zaman interface ismini de girmelisiniz.

netsh wlan delete profile name=[profile name] interface=[interface ismi]

Bilgisayarımda birden fazla Interface varsa hangisi hangisi nereden bulacağım pekii? O da şöyle;

Bu durumda komut şu şekilde girilmeli;

netsh wlan delete profile name=USTANETWORK interface=Wi-Fi

Gerçi çoğunlukla 1’den fazla Interface sahibi değilizdir. Bu sebeple komut içindeki interface kısmını kullanmanıza gerek yok.

Teşekkürler,

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']

Download