Windows 8.1 Yeni Sanal Disk Yapısı (Vhdx)

Sanallaştırma kavramına son birkaç senedir aşina durumdayız malum. Sanal sunucu, sanal bilgisayar, sanal disk, sanal arkadaşlık, sanal sevgili vb… 🙂

Sanal disk demişken; .vhd uzantılı sanal diskleri de uzun yıllardır kullanıyoruz. Özellikle Hyper-V teknolojisi ile birlikte sıkça duyduğumuz tabirlerden biri oldu hiç şüphesiz. Sanal disklerimizle yapacaklarımızın sayısı epey fazla. İleride bununla ilgili yazıları sitede bulabilirsiniz.

VHD uzantılı dosyalarımızı Windows 7’nin bir özelliği olarak istemci bilgisayarlarımızda kişisel amaçlarımız için oluşturabiliyorduk. Şimdi Windows 8.1 ile birlikte VHD yerine yeni formatımız VHDX ile devam ediyoruz!!

Disk yönetimine girerek (Çalıştır’a diskmgmt.msc yazarak kolay girebilirsiniz) menüden Create VHD diyoruz.

Sonrasında aşağıdaki gibi seçeneklerimiz olacak. VHDX dosya biçiminin sağladığı en büyük fayda elbette sanal disk boyutumuzun artık 2 TB ile sınırlı olmaması.. VHDX sanal disk dosyalarının maksimum boyutu 64 TB’dir. Windows 8.1 öncesindeki sistemlerde çalışmadığını vurgulamalıyım.

VHD için Fixed size tavsiye edilirken VHDX için Dynamically expanding tavsiye edilir. Bilindiği gibi Fixed size disk boyutunu peşin olarak fiziksel diskinizden çalar! Diğeri ise sanal disk gerçekten doldukça fizikselden yemeye başlar.

VHDX dosyamızı oluşturduktan sonra otomatik olarak sisteme mount edildiğini yani bir disk sürücüsü gibi göründüğünü söyleyebilirim. Arzu ederseniz disk üzerine sağ tıklayarak Detach VHD diyebilirsiniz. Bu işlem disk içindeki bilgileri silmez sadece sanal diskinizi sistemden söker.

Teşekkürler,

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']