Windows 8.1 Slide To Shutdown Özelliği

Windows 8; masaüstü, dizüstü, ve tablet bilgisayarlar için tasarlanmış bir işletim sistemi olduğu için tüm cihazlarda farklı bir deneyim yaşatabiliyor. Akıllı telefonlarda da Windows 8’in yaygınmlaşması ile her alanda hayatımıza giren bir işletimi sistemi oldu diyebilirim. Özellikle dokunmatik deneyimini kullanıcılarla buluşturan Windows 8, içinde barındırdığı yeni özellikler ile tablet deneyimini çok yukarılara taşıyor. Şimdi gelin Windows 8 içerisinde belki de bir çoğunuzun bilmediği minik bir özelliğe bakalım.. Slide-To-Shut-Down. Evet, bu özellikle Windows 8 yüklü tablet bilgisayarınızı kapatmak (Turn off) için artık sadece parmak hareketleriniz yetecek.. Nasıl mı? İşte böyle!

Öncelikle c:WindowsSystem32 altına gizlenmiş olan SlidetoShutDown32.exe dosyasını bulup Start’a iğeneleyelim (Pin)

Artık Start ekranında bu dosyayı tıkladığımızda karşımıza bir sürüme ekran (slider) geliyor. Ekranı parmağınız ya da fareniz ile aşağıda sürüklediğinizde bilgisayarınızı kapatabiliyorsunuz. Böylece özellikle dokunmatik özelliği olan tablet bilgisayarlarda klavye kısayollarını ya da fareyi kullanmaya gerek kalmadan sadece dokunuşlarınızla bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Evet SlidetoShutdown simgesine tıklıyorum ve aşağıdaki gib bir slider beni karşılıyor. Aşağıya doğru sürüklüyorum ve güle güle J

Teşekkürler,

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']