Windows 8 Assigned Access Özelliği (Kiosk Mode)

Windows 8, çıktığı ilk günden beri her çeşit cihazda birçok amaç için tasarlanmışdı. Bu söylem, duyduğumuz ya da kullandığımız her uygulamada doğruluğunu ortaya koyuyor diyebilirim. Gerçekten de geniş bir donanım yelpazesinde birçok amaçla kullanılabiliyor. Masaüstü, dizüstü, tablet ya da akıllı telefonlarda kullanılabilen Windows 8’in kullanım senaryolarından birine göz atalım öyleyse.

Fuarlarda, havaalanlarında, sinamalarda vs. rastladığımız Kiosk bilgisayarları hatırlayınız. Hani üzerinde dokunmatik özelliği sayesinde işlerimizi hallettiğimiz. Hani, bir alışveriş merkezinde aradığımız bir mağazanın lokasyonunu görmek için kullandığımız Kiosk’lar.. Aşağıdaki resimden destek alalım öyleyse..

Tamam Kiosk’u da gördükten sonra artık Windows 8 yüklü bir bilgisayarı –dokunmatik özelliği olan bir donanım olması daha uygun olur J – nasıl hazırlayacağımızı öğrenelim.

Öncelikle Windows+I tuş kombinasyonuyla Charm Bar’a gelerek Change PC Settings ile ayarlar menümüze gelelim. Oradan da Account (Hesaplar) kısmına.

Accounts bölümünde yeni bir hesap eklemeliyiz. Bunun için Hesaplar kısmına geldiğimizde Other Accounts kısmına gelerek buradan yeni bir Microsoft hesanbı eklemeliyiz. Çünkü bu özelliğin kullanılabilmesi için bir Windows hesabı (hotmail, msn ya da live.com üzerinden alınmış bir hesap) kullanmamız gerekiyor. Ben kendi örneğimde onur.okutucu@bilgeadam.com adresimi kullanıyorum. Bu adres de deneme amaçlı olarak Microsoft hesabı yerine kullanıldı.

Hesabı oluşturduktan sonra ikinci adım olan Set up an account for assigned access seçeneği ile Kiosk mode içerisinde kullanılacak hesabı ve bu hesap ile ilişkilendirilecek uygulamayı belirleme zamanı. Kiosk mode bildiğimiz gibi tek bir uygulama ile ilişkilendirilmek için tasarlanmıştır.

 

Yukarıda gördüğümüz ekranda hangi Microsoft hesabı ile hani uygulamayı kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Daha önce oluşturduğunuz Microsoft hesabını buradan seçerek devam ediyoruz.

 

Sıra bu hesap ile hangi uygulamayı kullanacağımızı belirlemede. Çünkü belirlediğimiz hesap ile oturum açıldığında otomatik olarak bu uygulama çalışacak ve kullanıcılar bu uygulama dışında başka bir uygulamayı kullanamayacaktır. Ayrıca Windows locked down moduna geçecek ve kullanıcılar bu uygulama dışında işletim sistemine ilişkin komutların hiçbirini kullanamayacaktır. Sadece bu uygulamayı kullanabilecektir. Zaten kiosk makinelerinei hatırlarsanız, kullanıcıların bilgisayara hükmetmeleri de pek anlamlı olmayacaktır. Öyle ya, bir bankamatik’ten para çekerken bilgisayarı yeniden başlatabiliyor olmanız banka tarafından pek istenen bir durum değil J

Evet artık işlem tamam. Artık oturumu kapatarak Kiosk Mod için oluşturduğum ve ilişkilendirdiğim kullanıcı ile oturum açıyorum. Bu kullanıcıyla ilişkilendirdiğim Maps uygulaması açılacak ve kullanıcı bu uygulama dışında hiçbir şeyi kullanamayacak ve kontrol edemeyecek. Tam bir Kiosk! J

 

Peki burada bir soru sorulması gerekmiyor mu? Tamam Kiosk mod güzel, beğendik. Peki ya madem bu uygulama dışında hiçbir şey (kısayollar vs.) çalışmıyor, o zaman nasıl normale döneceğiz???

Evet güzel bir soru, Windows tuşuna 5 defa basmayı deneyin 😉

Teşekkürler,

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']