Windows 8.1 Taskbar İncelemesi

Özellikle Windows 8’den sonra yeni Start Menü ve diğer menü yapıları derken kafamız epey karıştı. Alıştıkça öğreniyor ve keyfini çıkarıyoruz. Uzun bir süredir Windows 8 kullanan biri olarak özellikle tablet cihazlarda mükemmel bir performans gösterdiğini söyleyebilirim.

Bununla birlikte; 8.1 sürümüyle gelen bazı ufak yenilikler sayesinde menülerde gezinme alışkanlıkları çok daha keyifli bir dokunuşla değişecek gibi duruyor. Şimdi 8.1 üzerindeki yeniliklerle birlikte Taskbar’ın (Görev Çubuğu) yeni haline bir bakalım.

Numaralara göre açıklamalara bakalım..

 1. Mouse ile ekranın sağ üst köşesine ulaşıldığında çıkan Charm Bar’ın görüntülenmesi bilgisi buradan ayarlanmakta. Varsayılan olarak aktif durumda.
 2. Mouse ile ekranın sol üst köşesine ulaşıldığında çıkan açık uygulamalar listesinin görüntülenmesi bilgisi buradan ayarlanmakta. Varsayılan olarak aktif durumda.
 3. Windows+X tuş kombinasyonuyla erişilen kolay menü içerisinde Komut Satırı yerine Windows Powershell’in görüntülenmesini sağlamak istiyorsanız buradaki kutucuğu işaretleyiniz.
 4. Bilgisayar başladığında ya da tüm uygulamalar kapatıldığında Start ekranı yerine Masaüstü’nün görüntülenmesini buradan sağlayabilirsiniz. Biraz olsun eski alışkanlıklarınızı yaşatabilirsiniz J
 5. Start ekranında masaüstü arka planını kullanmak isteyenler için.
 6. Windows tuluna basıldığında Start ekranına geçmeyi sağlamak için doğru yer burası.
 7. Start ekranında tüm uygulamalar listelenmez. Belli başlı ugulamalar yer alır. Tüm uygulamalar için start ekranının sol altında bulunan aşağı ok işaretine basılmalıdır. Ya da buradaki ayar ile Start ekranına her gelindiğinde otomatik olarak tüm uygulamaların listesine ulaşılabilir.
 8. Bu ayar da yine tüm uygulamaların listelendiği ekrandayken yapılan arama işlemlerinde sonuçların sadece uygulamalar içerisinde değil her yerde (internet, dosyalarım, paylaşımlarım vs.) yapılmasını sağlıyor.
 9. Tüm uygulamaların listelendiği ekranda masaüstü uygulamalarının başta listelenmesi sağlanabiliyor.

 

Teşekkürler,

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Technorati
 • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']