Windows’un Yeni dosya sistemi ReFS (Resilient File System)

Windows 8 ve Windows Server 2012 ile gelen yeni dosya sistemi ReFS (Resilient File System) ile farklı özelliklere sahip olabilirsiniz. Özellikle boyut sınırlarını adeta ortadan kaldıran bir dosya sistemi olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Tek bir dosyanın sahip olabileceği boyut 16 Exabyte (16.000.000 TB) olarak belirlenmiş. Bir sürücünün (volume) boyutu ise maksimum 1 Yottabyte (1.000.000.000.000 TB). Şimdilik akıl almaz görünen bu rakamlar önümüzdeki 10 sene içinde gözümüze çok farklı görünebilir. Zira 1996 yılında 512 MB Harddisk’e sahip bilgisayarımı doldurmanın hiçbir zaman mümkün olmayacağını düşünürdüm J

Öyleyse karşılaştırmalı bir tablo ile NTFS, FAT ve ReFS’i tanıyalım.

 • ReFS dosya sisteminin başlıca özellikelrine şöyle değinebiliriz.
 • Gelişmiş RAID desteği
 • Sanallaştırma desteği
 • Gelişmiş hata düzeltme fonksiyonu
 • Cluster Shared Volume alanlarının yük dengeleme opsiyonu ile birlikte kullanılabilmesi

Peki ReFS’i nası laktif hale getirebiliriz?

Windows Server 2012 ve 2012 R2 sürümlerinde ek birişleme gerek kalmadan Disk Yöneticisi içerisinden ReFS Volume oluşturabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

 1. Eğer Windows 8 ve 8.1 kullanıyorsanız öncesinde Disk Yöneticisi içerisinde bir NTFS Volume oluşturmanız gerekiyor. Çünkü, sonrasında bu Volume’yi komut satırı üzerinden yeniden formatlayacağız. Ama bu sefer ReFS olarak!
 2. Sonra Registry içinden ReFS’i aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Bunu yapmadan komut satırından ReFS Volume oluşturmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir hatayla karşılaşırsınız. Dosya sisteminin desteklenmediğine dair mesaj aşağıdaki gibi..

 1. Registry’de aşağıdaki yola (Control altına) MiniNT isimli bir key oluşturarak içerisine de aşağıdaki Dword’ü ekleyerek değerini 1 olarak vermeniz gerekiyor.

Sonrasında aynı komutu komut satırından çalıştırdığınızda… O da ne! Bir hata daha!

 1. Sakin sakin… Volume büyüklüğünün en az 1 GB olması gerekiyor. 😉 Bunu da unutmamak lazım..

“Tamam peki, ona da tamam” diyenler için gerisi kolay.

Aynı komutu bir daha çalıştırın, sorunsuz bir ReFS’e sahip olun.

 

Not: Yukarıdaki formatlama işlemini komut satırından yaparken format /fs:refs sürücüismi: yazıp enter tuşuna bastığınızda sizden o sürücünün etiketini (label) girmenizi ister. Yani My Computer içerisinde görünen ismi.

Ve karşımızda ReFS ile formatlanmış bir sürücü.

Teşekkürler,

BakiOnur

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Technorati
 • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']