Windows 8.1 Integrated Search

Windows 8.1 Integrated Search Özelliği

Windows 8.1 ile gelen yeni nesil arama özelliği sayesinde hem yerel bilgisayarda, hem ağ paylaşımlarında, hem Microsoft Store üzerinde, hem de internet üzerinde aynı anda arama yapabilmek mümkün. Bing entegrasyonu ile geliştirilmiş bu yeni arama özelliği sayesinde hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşmak mümkün.

 

Başlangıç ekranındayken anahtar kelimemizi direct yazarak otomatik aramayı başlatabiliriz. Aramak istediğimiz kelimeleri yazdığımız anda Windows Search otomatik olarak bu anahtar kelimeleri baz alarak yerel bilgisayarda, paylaşımlarda ve internet üzerinde yaptığı arama sonuçlarını hızlıca görüntüleyecektir.

 

Arama ayarları nasıl yapılır?

Yukarıdaki yolu izleyerek arama ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bu noktadan sonra aşağıdaki özellikleri kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Şimdi bunlara bir göz atalım.

İlk ayar olan arama deneyimi (Search Experience) bölümünde Bing arama motoru tarafından döndürülen sonuçların hangi kriterlere göre sonuç döndüreceğini belirleyebiliyoruz. Burada fiziksel lokasyonuma ve daha önce yapmış olduğum arama kriterlerine göre sonuçların görüntülenmesini sağlayabiliyoruz. İstenirse bu özellik tamamen devre dışı bırakılabiliyor.

Bir diğer ayar olan güvenli arama (Safe Search) kısmında ise yetişkinlere özel içerik, görüntü ya da yazıların sonuç olarak görüntülenmemesi sağlanabiliyor.

Son ayarda ise sınırlı v eek ücret gerektirebilecek bağlantılar için (3G, Edge vs.) arama davranışını belirleyebiliyoruz.

 

Tüm bu ayarları Windows Powershell içerisinden yapmak isterseniz şu cmdlet’I kullanabilirsiniz.

Ayar değişikliği yapmak için ise; (örneğin internet üzerinde aramayı engellemek için)

Set-WindowsSearchSetting cmdlet’I hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-help Set-WindowsSearchSetting –full

 

Teşekkürler,

BakiOnur

 

Yazıyı Paylaş! These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Technorati
  • Twitter
BakiOnur ()

Microsoft Most Valuable Professional (MVP 2009,2010,2011,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019, Current) Towershell.com Founder clouderz.com Founder Microsoft Certified Trainer (13 years in a row, current) Onur has been working in IT arena with more than 15 years of experience specifically in Windows Server, Exchange Server and Powershell and for the past 5 years in Cloud Technologies including Office 365, Azure and so on. He's authored Windows Server books and written more than 400 technical articles published on several communities. Some of his hundreds of Powershell tools and scripts has been published on Microsoft Script Center. Onur is also a 10-year MCT who has delivered more than 10.000 hours of training in Microsoft technologies. He has been to over 70 universities and presented several Microsoft technologies with highlighted topics. He graduated from Okan University Graduate School in Computer Engineering. He lives in London and is currently running his own business at Clouderz Ltd.

No Comments Yet

Leave a Reply

Sosyal Medya

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
@BakiOnur 'u Takip Et

MVP Profili

Kategoriler

Arşiv

Soru ve Önerileriniz

[si-contact-form form='1']